Spoření na důchod je stále pro mnoho lidí pojem zcela neznámý. Přitom většina prognóz hovoří zcela jasně - v budoucnu přibude důchodců na úkor lidí v produktivním věku. Lidé se tak nemohou spoléhat pouze na starobní důchod, ale je nutné si na zachování určité životní úrovně ve stáří ještě něco naspořit. K nakumulování kapitálu nemusí vést jen obvyklé cesty - tedy nejrůznější finanční produkty, ale je možné využít i celou řadu netradičních způsobů spoření a investování.

V podstatě vydělávat lze téměř na čemkoliv, kde v čase roste hodnota a dané aktivum má rozumnou likviditu. Není třeba se přitom omezovat jen na výběr z komodit, jako jsou drahé kameny, zlato (zlaté mince a šperky) a další cenné kovy. Nabízejí se například i umělecké předměty - především obrazy, historická motorová vozidla, poštovní známky či dokonce archívní víno.


Zlato

Jestliže chtějí klienti střádat formou nákupu zlatých mincí, jsou doporučovány hlavně pamětní (jubilejní). Pro český trh jsou nejvhodnější české mince, které mají největší likviditu a kupcům jsou nejbližší. Největším vydavatelem je Česká národní banka. Pamětní mince jsou vydávány v omezených sériích, jakmile jsou vyprodány, vstupuje do hry poptávka, která tlačí jejich cenu vzhůru.

Odborníci pro nákup doporučují hlavně specializované numizmatické prodejny a mincovní aukce pořádané specializovanými firmami. Cenově výhodný pak bývá i vzájemný prodej mezi členy numizmatických společností.

Při nakupování historických mincí je situace složitější. Aby klient spořil a vydělával, je třeba mít již určité numizmatické znalosti, případně je nutné se poradit s odborníkem. U investování do zlatých mincí a medailí je pozitivem i samotný vývoj světových cen zlata. Odborníci očekávají, že zlato bude nadále stoupat. Důvodem je vysoká poptávka po zlatě ve světě. Do zlata v hojné míře investují fondy, které této komoditě dávají přednost před dluhopisy či akciemi. Nyní se troyská unce zlata (31,1 gramu) prodává na světových trzích za cenu okolo 658 dolarů (14 640 korun). Vedle pamětních mincí a medailí mohou lidé nakupovat také zlaté slitky či tezaurační mince. V obou případech se jejich hodnota odvíjí pouze od obsahu zlatého kovu.

Diamanty

Mezi doporučované netradiční investice patří také diamanty. Broušené diamanty jsou vhodným prostředkem pro uložení peněz především z dlouhodobého hlediska. Obrovskou výhodou diamantů je jejich vysoká mobilita a prodejnost na celém světě.

Pokud se investor pro nákup diamantů rozhodne, měl by se orientovat především na investiční diamanty. Jde o kameny, které se prodávají v zataveném obalu s certifikátem (na mikrofiši). Na něm je popsáno, o jaký diamant se jedná, jakou má barvu, čistotu, jaká je jeho hmotnost a kvalita brusu. Certifikát diamantu má povahu osvědčení, které vypovídá o pravosti a kvalitě kamenu.

Finanční poradci vidí brilianty (broušené diamanty) jako stabilní investici pro uložení peněz na pět a více let. Vhodné je investovat do nejvíce poptávaných diamantů, to znamená do kamenů ve vysokých čistotách a barvě o hmotnostech půl až jeden karát. U těchto diamantů je cenový nárůst nejzajímavější. Důvodem je, že jejich světové zásoby významně ubývají.

O autorovi| Radek Šalanda, www.ihned.cz/salanda

Pátek, srpen 4, 2006