Loupeži diamantů v hodnotě necelé jedné miliardy korun, která se stala 18. února na letišti v belgickém Bruselu, věnovala pozornost nejen světová, ale také česká média. K odbornému vyjádření týkající se problematiky diamantů byl v této souvislosti osloven MUDr. Luboš Říha, prezident D.I.C.

Jako první poskytl Luboš Říha v živém telefonickém vstupu informace pro zpravodajský kanál ČT24, následně pak prezident D.I.C. odpovídal na dotazy v rozhovoru pro tištěné vydání deníku Lidové noviny. Kromě těchto dvou významných domácích informačních zdrojů citoval Luboše Říhu také slovenský zpravodajský server HNonline.sk.

Záznam ČT24 naleznete zde...

Článek serveru HNonline.sk naleznete zde...

 

Rozhovor pro Lidové noviny naleznete zde:
Obchodování s kameny? Za železnými dveřmi.
JARKA SYNÁČOVÁ, Lidové noviny, 20.2.2013 

Šance, že se podaří najít uloupené kameny, je malá, říká v rozhovoru pro LN expert na diamanty Luboš Říha.* LN Jaká je šance, že se podaří zcizené diamanty najít, pakliže jde o nebroušené kameny?

Mám informace, že si pachatelé odnesli nejen surové, ale i broušené kameny. Šlo o soubor kamenů od více dodavatelů. V té zásilce měl majetek i jeden z našich obchodních partnerů z diamantové burzy.

* LN Mohou se kameny najít, když jsou mezi nimi i označené?

Vždy je to těžké. Pokud jde o nebroušený kámen, který nemá certifikaci ani definitivní parametry broušeného kamene, je snadné nechat kameny zmizet. Dají se do méně seriózní brusírny, která nezkoumá původ a vybrousí cokoli na přání klienta. Stopa se tak de facto úplně ztratí. I v případě broušených kamenů nemusí být těžké ji zahladit. Ačkoli má kámen certifikát, parametry, a ještě bývá podepsán laserem, profesionální zločinci, což byl zjevně případ i těch v Belgii, dokážou podpis na kameni odstranit ve spřátelené brusírně. Identifikace se ztratí a kámen mohou dát přecertifikovat.

* LN Jsou tedy diamanty pro zloděje dobrým terčem? Dají se dobře udat na černém trhu?

Mohu jen říci, že globálně roste zájem o investiční kameny. Je to cenná věc, a přitom snadno přenosná. V kapse od saka můžete nosit několik rodinných domů. Ze stejného důvodu drahé kameny přitahují kriminální živly. Ty pak mohou kameny pašovat, vybrousit, prodat klientovi, který nepotřebuje doklad o původu a chce třeba jen uložit nelegálně nabyté peníze. Ta událost na letišti ukazuje, že ty mechanismy existují. Šlo evidentně o pečlivě připravenou akci, pravděpodobně na nějakou objednávku.

* LN Umíte odhadnout, jak velký černý trh je?

Se surovým kamenem se před lety hodně obchodovalo na černém trhu, šlo o takzvané krvavé diamanty, které pocházely z dolů, kde se na práci podílely děti, a často se z nich financovaly nákupy zbraní. Proto byl zaveden Kimberleyský proces, který má hlídat, aby byl původ kamenů čistý. Odhaduje se, že před Kimberleyským procesem tvořil černý trh asi 10 procent, dnes je to maximálně 0,3 procenta.

* LN Jak rizikové je obchodování s kameny?

Je nutná obezřetnost, Antverpané nikam nechtějí chodit se zbožím. Musíme chodit my za nimi. Všechna jednání se odehrávají přímo na burze v chráněných místnostech s železnými dveřmi, za kterými stojí ochranka. Počítají s tím, že loupež může nastat.

Pátek, únor 22, 2013