Luxusní komodity na světových trzích zlevňují a stávají se tak dostupnějšími. Zpomalení čínské ekonomiky hraje do karet investorům a kupcům luxusních šperků, drahých hodinek, prvotřídního vína a dalších komodit. Výjimkou nejsou ani drahé kameny, především diamanty. Do nich lze dnes investovat dokonce i formou pravidelného spoření.

Po letech utahování si pomyslného opasku se konzumní společnost opět nadechuje. A nádech je to hluboký. I přes nedávné výkyvy je dnes světový trh na úrovni, kterou jsme neměli šanci vidět přes osm dlouhých let.

Jak se před časem zamýšleli v zahraničním tisku „Co teď máme dělat s 1000 dolary“ odpověď je nasnadě.  Luxusní zboží. Že to není pro vás? A jste si jistí? Tento segment produktů od diamantů až po švýcarské hodinky se stává dostupnější. Snaží se totiž zaplnit díru po čínských zbohatlících, kteří šetří úměrně se slábnutím tamní ekonomiky. Možná tedy ukazují prstem i právě na vás…

 

Je čas nakupovat

Během uplynulé dekády obdivuhodný růst Číny produkoval nové a nové milionáře. Ty podle odhadů stáli až za třetinou všech investic do luxusního zboží. Zpomalení a následný propad čínského růstu, protikorupční kampaň tamní vlády – to vše ochotu Asiatů investovat výrazně omezilo. Připočtěme si k tomu klesající ceny zlata a stříbra a kam oněch 1000 dolarů vložit je více než jisté.

Je dobře známo, že dodavatelé luxusního zboží jen velmi neradi snižují ceny. Ovšem tak jako všichni ostatní i oni podléhají všemocnému principu nabídky a poptávky. I oni musí být flexibilní, i oni se musí přizpůsobit trhu.

 

Diamant je nejlepším přítelem ženy i investora

Kde se tedy porozhlédnout po dlouhodobé a víceméně jisté investici? Šlápnout vedle v zásadě dlouhodobě nelze s tradičními komoditami jako je zlato, stříbro. Objevují se větší investice i do vín, hodinek, šperků a dokonce i módy.

Obzvlášť zajímavý je pak trh s diamanty. Ten potíže bohatých v Číně zasáhly snad nejvíce. Milionáři v důsledku krize tyto drahokamy prodávají a obchodníci zároveň vyprodávají své zásoby. Není divu, že na začátku srpna byly ceny diamantů meziročně o 14% nižší, což se promítlo i do konečných cen pro zákazníky. Například drahokam Modrý Nil, který má 1,4 karátu a prvotřídní jas, se nedávno on-line prodával za 9,9 tisíce dolarů – tedy o deset procent méně než v loňském roce, kdy byl za 11 tisíc dolarů. Tudíž i kameny o 0,6 karátech do náušnic, které dřív stály 1500, jsou dnes k mání právě za oněch 1000 dolarů.

 

Luxus na splátky

Na tento trend světových trhů pomalu reagují i obchodníci a firmy, které jdou ještě o krok dál a nabízejí investici do diamantů formou pravidelného spoření. Například společnost Diamonds International Corporation (DIC), která se zabývá prodejem investičních diamantů, svým novým produktem potvrzuje, že tento symbol bohatství a luxusu již není nedosažitelný. Jejich program Diamantová jistota jako první v České republice nabídl možnost dlouhodobého uchování hodnoty úspor klientů, a to postupnou koupí diamantů.

Diamanty v programu jsou dostupné od 1 500 Kč měsíčně. Jakmile zákazník našetří dostatek prostředků, vybraný diamant automaticky přechází do jeho fyzického vlastnictví. DIC navíc mimo různé bonusy a slevy pro klienty garantuje i výkup zakoupených diamantů z tohoto programu, čímž zaručuje okamžitou likviditu. Pomyslnou třešničkou na dortu pak je fakt, že investice do diamantů nepodléhají žádné dani z výnosů. „Snažili jsme se vytvořit systém jednoduchý, efektivní a transparentní. Klient má svůj účet plně pod kontrolou. Splátky lze libovolně navyšovat, ale i nárazově vynechat,“ vysvětluje Luboš Říha, prezident DIC.

Úterý, listopad 17, 2015