Ekonomickou krizi Evropy se přes veškeré finanční injekce stále nepodařilo zažehnat. Aby potíží nebylo málo, objevily se nové, tentokrát na Kypru. V případě ostrovního člena EU došla situace dokonce tak daleko, že za účelem odvrácení bankrotu bylo realizováno mimořádné zdanění bankovních vkladů občanů. Toto zcela bezpříkladné řešení nejenže drtivě dopadlo na majitele vkladů, ale také – a to především – ukázalo, jak křehká může být doposud neohrozitelná jistota představovaná finančními domy. Navíc Kypr rozhodně nemusí být poslední zemí, kterou tento krok postihne.

Podobně se v médiích k situaci vyjádřil také MUDr. Luboš Říha, předseda představenstva D. I. C., který uvedl: „Podle evropských politiků je dost dobře možné, že se kyperský model stane vzorem pro řešení ve státech EU zasažených bankovní krizí. Již samotná prohlášení v tomto duchu dále podkopává důvěru především běžných vkladatelů.“

Jak se ale proti podobným situacím vůbec bránit? Varianty tu stále jsou. Stačí jen začít důvěřovat jiným možnostem, přesněji diamantům. Ty jednak patří k stále žádanějším alternativním investicím a hlavně umí svému majiteli přinést zisk, aniž by musely být někomu svěřeny do správy.

Ztráta důvěry v hotové peníze se již projevuje na trhu s diamanty. Zde se po loňském zpomalení očekává opět výrazný růst. Predikované zvýšení hodnoty kamenů by se proto mělo vrátit na úroveň roku 2011, kdy minimální výše zhodnocení dosáhla 6 %.  

To, že je pro nákup diamantů ideální čas, potvrzuje i pokles světové produkce. Naopak poptávka po kamenech stále stoupá, když k rapidním nárůstům dochází především v Indii a Číně. Podle prognózy společnost Bain & Company dokonce předpokládá, že celosvětová poptávka po diamantech během následujících sedmi let zdvojnásobí.

 

Úplné znění tiskové zprávy publikované na serverech ČIAnews.cz, Peníze.cz, Finexpert_E15.cz  naleznete zde...

Pondělí, duben 15, 2013